Jak wrócić na rynek pracy po długiej przerwie? Gdzie szukać ofert?

Jak wrócić na rynek pracy po długiej przerwie? Gdzie szukać ofert?

2021-06-16

Przyczyn przerw w życiu zawodowym może być bardzo wiele. Urlop macierzyński i rodzicielski, lekko przedłużony gap year, choroba i długa rehabilitacja, bezrobocie…

Bywa, że po kilku latach bez pracy trudno ponownie odnaleźć się na rynku zatrudnienia, który przecież wciąż się zmienia. O czym warto pamiętać oraz gdzie i jak szukać pracy po długiej przerwie?

Powrót do pracy po długiej przerwie – jak się przygotować?

  • Poznaj trendy na rynku pracy

Od wielu lat na rynku pracy w Polsce utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników z branżowym i zawodowym wykształceniem, w cenie są dobrzy rzemieślnicy. Nastąpił też ogromny rozwój branży technologicznej, która stwarza duże możliwości rozwoju zawodowego. By ocenić swoje szanse na znalezienie pracy, warto zapoznać się z wynikami prognozy Barometr zawodów. Zgodnie z nią poszukiwane zawody (deficytowe) znajdziemy w branży budowlanej, produkcyjnej, medyczno-opiekuńczej, TSL (transport, spedycja, logistyka), a także edukacyjnej i gastronomiczno-spożywczej. Ponadto w tej grupie znaleźli się mechanicy pojazdów samochodowych i samodzielni księgowi. W tych obszarach zawodowych w najbliższym roku nie powinno być znacznych problemów ze znalezieniem pracy – liczba ofert do pracy jest większa niż chętnych i wykwalifikowanych kandydatów. Zgodnie z Barometrem trudności na rynku pracy mogą mieć natomiast ekonomiści – to jedyny w kraju zawód nadwyżkowy, co oznacza, że w większości powiatów liczba chętnych do pracy przewyższa liczbę dostępnych wakatów.

Być może kilka lat temu Twoje umiejętności były szczególnie poszukiwane przez pracodawców, bądź przeciwnie, przed laty miałeś trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie. Dziś sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej i warto być tego świadomym. 

Wiele zmian, zarówno w wielkości zatrudnienia, płacach, jak i poziomie bezrobocia w Polsce, przyniosła pandemia koronawirusa. Stopa bezrobocia zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2021 r. wyniosła 6,3%, przed pandemią – w kwietniu 2019 r. było to 5,6%.

Ogromną popularność zyskała praca zdalna. Część przedsiębiorców, którzy dotychczas w ogóle nie brali pod uwagę możliwości wprowadzenia takiego trybu w swojej firmie, dziś przekonało się do home office, zauważając niesłabnące zaangażowanie pracowników i możliwość optymalizacji kosztów. Ofert pracy zdalnej w ostatnim czasie przybyło, spopularyzowała się też w pełni zdalna rekrutacja. Warto więc przygotować się do możliwości odbywania rozmowy kwalifikacyjnej online.

  • Sprawdź, jak aktualnie wyglądają realia pracy w Twoim zawodzie

W ciągu kilku lat mogły nastąpić w tej kwestii spore zmiany, takie jak automatyzacja procesów, korzystanie z nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych narzędzi. Aby ocenić, jak zmienił się Twój zawód, poczytaj nowinki z branży, porozmawiaj ze znajomymi pracującymi na stanowiskach, które Cię interesują. Przede wszystkim jednak przejrzyj oferty pracy pod kątem wymagań pracodawców. Jeśli skorzystasz z dużej bazy ogłoszeń, taki przegląd nie zajmie Ci wiele czasu. Przykładowo na stronie praca.pl znajdziesz codziennie nowe oferty pracy pogrupowane wg obszarów zawodowych. Sprawdzisz zatem, jakie masz możliwości rozwoju.  

Być może pracodawcy oczekują od kandydatów obsługi komputera czy maszyn, znajomości jakichś programów bądź języka obcego na określonym poziomie. Warto zrobić listę zawierającą wykaz najważniejszych kompetencji na stanowiskach, które Cię interesują i zastanowić się, które wymagania spełniasz obecnie, a czego możesz się stosunkowo szybko nauczyć.

  • Zweryfikuj kompetencje 

Niekiedy metody pracy na danym stanowisku pozostają takie same przez wiele lat. O wiele jednak częściej widać, że zmieniają się zarówno wykorzystywane w pracy narzędzia, jak i sposoby wykonywania niektórych obowiązków, a nawet raportowania wyników itd. Analiza potencjału, z jakim rozpoczynasz szukanie pracy, pozwoli Ci ocenić, jakie kompetencje warto rozwinąć.

Obecnie dostęp do wiedzy jest bardzo łatwy. Możesz uczyć się na własną rękę, ponosząc minimalne koszty – wiele dowiesz się np. z tutoriali czy darmowych kursów online. Sprawdź także, co ma do zaoferowania Powiatowy Urząd Pracy. Tam osoby bezrobotne mogą skorzystać ze szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź praktyk zawodowych. Co ważne, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla młodych osób – na praktyki możesz wybrać się niezależnie od tego, ile masz lat. Jeśli masz taką możliwość sp

  • Uaktualnij dokumenty rekrutacyjne

Wiedząc już, co potrafisz i jakie są oczekiwania pracodawców wobec nowych pracowników, łatwiej Ci będzie przygotować aktualne CV i list motywacyjny. Pamiętaj, że ten drugi dokument za każdym razem powinien być dostosowany do konkretnego ogłoszenia. CV natomiast może mieć uniwersalny charakter. Jeśli interesują Cię dwa różne stanowiska – np. myślisz o pracy w wyuczonym zawodzie, ale jesteś też w gotowości do przebranżowienia się, napisz dwa oddzielne CV. W pierwszym przypadku skup się na Twoich kwalifikacjach, kierunkowym wykształceniu, w drugim – pokaż żywe zainteresowanie nowym tematem, otwartość na naukę. Złym pomysłem jest używanie starego CV, sprzed kilku lat z dodanym jedynie punktem na temat ostatniej pracy. Pamiętaj też, że w CV nie musisz tłumaczyć przerwy w zatrudnieniu. Jeśli natomiast, choćby w ramach wolontariatu czy własnej pasji, zajmowałeś się w tym czasie, czymś, co w oczach pracodawcy może być atutem, jak najbardziej warto taką informację dodać. Stosunkowo nowym trendem w CV jest również zamieszczanie profilu zawodowego. To dwa – trzy zdania, umieszczane zazwyczaj w górnej części dokumentu, w których należy krótko napisać, czym się zajmujesz, jakie są Twoje zawodowe sukcesy i jakiej pracy szukasz.

W dokumentach rekrutacyjnych postaw na szczerość, nie koloryzuj, ale też pamiętaj, że dla pracodawcy liczą się Twoje kompetencje i to, co możesz wnieść do firmy, jako jej nowy pracownik. W liście motywacyjnym nie argumentuj chęci pracy tym, że kończą Ci się fundusze na życie albo zbierasz na nowy motocykl. Postaraj się uzasadnić, dlaczego warto do danej pracy wybrać właśnie Ciebie.

  • Nastaw się pozytywnie

Nowa praca to ważna zmiana w Twoim życiu, ale samo jej poszukiwanie może być zajęciem stresującym. Zwłaszcza gdy Twoje aplikacje pozostają bez odpowiedzi przez kilka tygodni. Przede wszystkim nie poddawaj się. Bądź konsekwentny, sprawdzaj, jakie masz możliwości i dąż do celu. Niech Twoje zamierzenia będą jednak realne – po długiej przerwie niekiedy może być trudno dostać się na równie wysokie co wcześniej stanowisko. 

Aktualne oferty pracy – gdzie ich szukać?

Nawet jeśli od kilku lat nie zajmujesz się poszukiwaniem pracy, z pewnością zauważasz, jak dużą rolę w rekrutacji odgrywa internet. To istna skarbnica propozycji zatrudnienia. Oferty publikowane są na branżowych forach, lokalnych serwisach ogłoszeniowych, w firmowych witrynach czy fanpage'ach w mediach społecznościowych. Jak się odnaleźć wśród tych wszystkich możliwości? Warto korzystać z popularnego i sprawdzonego portalu z ogłoszeniami. Taka strona daje dostęp do dużej bazy ogłoszeń. 

We wspomnianym wyżej serwisie praca.pl znajdziesz nie tylko aktualne oferty, ale także szereg narzędzi, które ułatwią Ci ich przeglądanie oraz wysyłanie aplikacji do pracodawców. Wszystko, co potrzebne, aby dostać pracę, znajdziesz w jednym miejscu. Po założeniu darmowego konta otrzymasz dostęp do kreatora CV, profilu kandydata, będziesz mógł wysyłać aplikacje i kontaktować się z pracodawcami za pośrednictwem strony. Jeśli chcesz być na bieżąco, masz taką możliwość dzięki job alertom. To powiadomienia o nowych ofertach, które jeśli zaznaczysz taką opcję, codziennie trafią na Twoją skrzynkę. Praca.pl ma jeszcze jedną ważną zaletę – publikowane tam ogłoszenia są aktualne i weryfikowane przez pracowników portalu. Dzięki temu nie musisz martwić się o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych wykorzystywanych w procesie rekrutacji.


Nasza rada na koniec? Po długiej przerwie w aktywności zawodowej szukaj ofert pracy w sprawdzonych źródłach, postaraj się być zawsze na bieżąco i nie bój się zmian. Powodzenia!