Gdzie sprzedać używane meble?

Gdzie sprzedać używane meble?

2021-07-09

Przeprowadzasz się i musisz opróżnić pokój lub mieszkanie? A może chcesz zmienić wystrój domu i zastanawiasz się, co zrobić ze starą kanapą, wciąż w dobrym stanie, lecz po prostu nie pasującą do nowej koncepcji? Używane meble najlepiej sprzedać. Nie jest to wcale trudne, a jeśli wykażesz się cierpliwością oraz odrobiną marketingowego sprytu – kupcy z pewnością wkrótce się pojawią.

A zatem, jak zabrać się do sprzedawania mebli, o czym trzeba pamiętać, przygotowując opis produktu, a także gdzie zamieścić ofertę sprzedaży? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zamienić się w skutecznego sprzedawcę niepotrzebnych mebli. 

Używane meble – gdzie je sprzedać?

Na początek dokonaj przeglądu mebli na sprzedaż. Jeśli przez lata stały w Twoim salonie czy w sypialni, mogłeś/mogłaś przyzwyczaić się do ich widoku i nie zauważyć, że uległy zniszczeniu czy zabrudzeniom. Warto poświęcić trochę czasu, by doprowadzić je do jak najlepszego stanu – wyczyścić obicia kanap i foteli na przykład odkurzaczem piorącym na mokro, dokręcić drzwiczki, przybić wystające gwoździe, obciąć zaciągnięte nitki z obicia itp. Drobna naprawa, poczyniona niewielkim kosztem, może znacząco podwyższyć cenę mebla. Pamiętaj też, że musisz wykonać zdjęcie każdego oferowanego przedmiotu. Meble w dobrym stanie będą prezentowały się znacznie lepiej i przyciągną większą liczbę potencjalnych kupców. 

W tym momencie warto dodać kilka słów na temat fotografii. Zadbaj o to, by każdy mebel był dobrze oświetlony. O ile to możliwe, na zdjęciu powinna znajdować się jedynie oferowana rzecz– zdejmij z półek osobiste przedmioty, wyjmij ubrania z szafy itp. Dzięki temu kupujący będzie dokładnie widział cały mebel oraz nie będzie mieć wątpliwości, co jest przedmiotem sprzedaży. Warto wykonać kilka fotografii mebli z różnych stron. Zdjęcia powinny być ostre, dobrej jakości. Nie przesadzaj z ich obróbką, nie zmieniaj palety kolorystycznej, nie wykonuj też retuszu pęknięć czy rysek – gdyż w ten sposób wprowadziłbyś konsumentów w błąd. Istotne jest, by zdjęcie ukazywało rzeczywisty wygląd oferowanego mebla. Możesz za to grać perspektywą, zadbać o ciepłe oświetlenie czy atrakcyjne tło. Jeśli masz do sprzedania wiele różnych mebli, znacznie łatwiej będzie Ci przygotowywać oferty, gdy zdjęcia podpiszesz. 

Przygotuj także opisy. Każdy z nich powinien zawierać takie elementy jak:

 • tytuł oferty – chwytliwy, ale i niepozostawiający wątpliwości, co jest przedmiotem sprzedaży. Zwykłe Sprzedam używane meble może wystarczyć, jeśli z nagłówkiem idzie w parze atrakcyjne zdjęcie ukazujące bez żadnych wątpliwości, co konkretnie oferujesz. W wielu przypadkach musisz jednak być bardziej konkretny, podaj w nagłówku rodzaj mebli, zastosowanie czy ich wyjątkową cechę,
 • informacja o tym, czy mebel był używany, a jeśli tak, to w jakim jest obecnie stanie (dobrym, bardzo dobrym, średnim, widać zniszczenia itp.), 
 • dane dotyczące wymiarów – wysokości, głębokości i szerokości każdego mebla, 
 • szczegółowy opis przedmiotu – możesz powiedzieć, jak długo był używany, jak się sprawdzał, zasugerować, do jakiego pomieszczenia pasuje, jak można dany mebel sprytnie wykorzystać itp. Nie koloryzuj, ale posługuj się językiem korzyści, podkreślaj zalety,
 • informacje o mankamentach – usterkach, ubytkach, brakujących częściach itp., 
 • preferowany sposób kontaktu – możesz poinformować, by np. dzwonić pod podany numer po określonej godzinie albo że preferujesz wiadomości tekstowe itp.,
 • sposób zapłaty – np. gotówką przy odbiorze, warto także dodać informację, czy cena mebla podlega negocjacjom, czy jest ostateczna.

Niech Twoje ogłoszenie będzie klarowne i zachęcające, a także niezbyt długie. Poświęcenie chwili czasu na stworzenie dobrej oferty sprzedaży może się opłacić. Jeśli przyciągniesz wielu zainteresowanych, zwiększysz szansę na sprzedaż mebli po preferowanej przez Ciebie cenie, i to w krótkim czasie. 

Gdzie zamieścić przygotowaną ofertę? W internecie znajdziesz wiele stron do wystawiania ogłoszeń. Wybierz taką, która:

 • jest popularna – codziennie odwiedza ją wielu użytkowników, często dodawane są nowe anonse, 
 • ma intuicyjny interfejs, łatwo po niej nawigować, 
 • pozwala na publikację darmowych ogłoszeń sprzedaży, 
 • za jej pośrednictwem możesz otrzymywać wiadomości od osób zainteresowanych kupnem,
 • jest bezpieczna – oferty są sprawdzane przed publikacją, na portalu nie pojawiają się treści niedozwolone, 
 • umożliwia wyróżnianie ogłoszenia, 
 • jest wyposażona w filtry wyszukiwania, dzięki którym zainteresowani łatwiej trafią na Twoją ofertę. 

W Polsce działa kilka portali ogłoszeniowych spełniających wszystkie powyższe wymagania. Warto zaufać na przykład abc.pl, wielobranżowej platformie z ogłoszeniami lokalnymi. Oferty dotyczące mebli – zarówno tych używanych, jak i nowych – znajdziesz w kategorii Dom i ogród oraz w podkategorii Meble. Na samej górze strony widzisz ogłoszenia promowane za pomocą dodatkowej, płatnej usługi. Przy każdej ofercie podana jest informacja o dacie publikacji i lokalizacji. Poruszanie się po tym portalu jest bardzo proste. A teraz samodzielnie wystaw darmowe ogłoszenie na abc.pl. Oto, jak możesz tego dokonać. 

Jak sprzedawać na abc.pl?

Jak już wspomniano, abc.pl pozwana na dodanie darmowego ogłoszenia – sprzedaży, wymiany lub przekazania za darmo jakiegoś przedmiotu. Warto wspomnieć, że na platformie można umieszczać także anonse dotyczące pracy czy randkowania – także całkowicie bezpłatnie. Jak zatem opublikować własną ofertę? 

Kliknij w umieszczony na górze strony przycisk Dodaj Ogłoszenie Za Darmo, a następnie wypełnij formularz. Podaj tytuł, wybierz kategorię Dom i ogród oraz podkategorię Meble. Podaj opis. Załącz zdjęcia oraz uzupełnij dane kontaktowe. W formularzu znajduje się link do regulaminu – zapoznaj się z nim. Po zaakceptowaniu warunków, kliknij w przycisk Dodaj ogłoszenie – i gotowe. Twoja oferta pojawi się na portalu po weryfikacji przez administratora. Własne anonse mogą publikować tylko zarejestrowani użytkownicy, dlatego w trakcie pierwszego dodawania oferty tworzysz także bezpłatne konto (potrzebny będzie Ci do tego adres e-mail). Po zalogowaniu się na abc.pl masz możliwość zarządzania swoim ogłoszeniem, a także zamówienia płatnych usług. Rejestracji możesz dokonać także jeszcze przed dodaniem oferty – klikając w przycisk Moje Abc. Za pomocą tej zakładki będziesz się także każdorazowo logować na stronie. Łatwość nawigacji i intuicyjne rozwiązania dla użytkowników to niewątpliwe atuty tego portalu ogłoszeniowego. 

Publikacja oferty to oczywiście nie koniec. Cierpliwe czekanie na osoby zainteresowane kupnem stanowi bez wątpienia najtrudniejszy etap prowadzenia sprzedaży internetowej! Jeśli mijają tygodnie, a potencjalni klienci się nie pojawiają, zastanów się, czy załączone przez Ciebie zdjęcia przedmiotu są rzeczywiście korzystne i zachęcające. A może warto zmienić tytuł na bardziej chwytliwy? Rozważ obniżenie ceny, zaznaczenie, że podlega negocjacjom, a także wspomniane płatne promowanie oferty. 

Osoby zainteresowane będą kontaktować się z Tobą za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego – na poziomie portalu. Możesz także podać w ogłoszeniu swój numer telefonu. Niestety, musisz być przygotowany na to, że pojawią się osoby niezdecydowane albo nawet takie, które umawiają się na odbiór rzeczy – po czym się po nie nie stawią. Dlatego warto zatrzymać ofertę na portalu aż do faktycznego dokonania sprzedaży. 

Musisz także wykazać się odrobiną asertywności. Wielu kupujących lubi ponownie negocjować cenę wówczas, gdy pojawią się u Twojego progu. Zastanów się, czy rzeczywiście możesz pozwolić sobie na obniżkę. A może lepszą opcją będzie twarde trzymanie się własnej kwoty? Niezależnie od obranej strategii, pamiętaj, że potencjalny klient, który pofatygował się po odbiór mebli, załatwił transport – raczej nie będzie chciał wrócić do domu z pustymi rękami. 

Sprzedawanie mebli, także tych używanych i w niekoniecznie idealnym stanie, wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko wykazać się odrobiną cierpliwości, a kupcy z pewnością się znajdą. Powodzenia!